Schofield Group

Chemistry Research Laboratory | Department of Chemistry

Staff

Val deNewtown

Wendy Sobey

Jenny Houlsby

Postdocs

Adam Hardy

Akane Kawamura

Alexander Wolf

Anna Rydzik

Ana Conejo-García​

Amjad Khan

Benoit Lienard

Biswadip Banerji

Celia Webby

Christian Ducho

Christoph Loenarz

Christopher Lohans

Clarisse Lejeune

Cyrille Thinnes

Dante Rotili

Daniel Krahn

David Zollman

Delphine Fischer

Elena Sanchez-Fernandez

Emily Flashman

Esther Woon

Frank Sobott

Gareth Langley

Gonzalo Gomez-Campillos

Guo-Bo Li

Hanna Tarhonskaya

Hidenori Someya

Ilaria Pettinati

Ivanhoe Leung

Jia Chen

James Holt-Martyn

Joan Gannon

John Sorensen

Jon Elkins

Jos Kamps

Jürgen Brem

Kirsty Hewitson

Klaus-Daniel Umland

Lars Hillringhaus

Louise Walport

Lucía Serrán Aguilera

Luke McNeill

Madeline Kavanagh

Marina Demetriades

Marios Markoulides

Martin Muenzel

Martine Abboud

Matthias Strieker

Matthew Lloyd

Ming Yang

Mukram Mackeen

Nadia Kershaw

Nathan Rose

Oliver King

Onur Atasoylu

Rachel Shamo-Schiller

Rashed Chowdhury

Refaat Hamed

Richard J. Hopkinson

Robert Leśniak

Samantha Holmes

Sarah Wilkins

Sander van Berkel

Shifali Shishodia

Shoichiro Horita

Steven Inglis

Tharindi Panduwawala

Thomas Leissing

Tobias Gruber

Tristan Smart

Tzu-Lan Yeh

Wei Ge

Wei Wu

Yu Nakashima

 

Students

Aayan Hussein (Part II)

Adam Hardy (Part II, DPhil)

Ahkil Paul (Part II)

Alen Krajnc (DPhil)

Alex Berry  (Part II)

Alex Brookes (Part II)

Alex Long (DPhil)

Alexander Drong (Part II)

Aman Iqbal (DPhil)

Anders Sejr-Hansen (Part II)

Andrea Szollossi (MSc)

Andrew Chan (DPhil)

Anka Lucic (DPhil)

Anna Boleininger (Part II, DPhil)

Anna Rydzik (DPhil)

Anne Makena (DPhil)

Armin Thalhammer (DPhil)

Ben Greenfield (Part II)

Ben Saward (Part II)

Benoit Lienard (DPhil)

Carla Wall (Part II)

Charlotte Coles (Part II)

Chia Hua Maggie Ho (DPhil)

Chia-Yang Shiau (DPhil)

Chris Stubbs (Part II)

Christoph Loenarz (DPhil)

Christopher Lawrence (DPhil)

Christopher Lindsay (Part II)

Cyrille Thinnes (DPhil)

Daian Cheng (Part II)

Daniel Harding (Part II)

Darius McArdle (Part II)

David Ivison (Part II)

David Lancaster (Part II, DPhil)

David (Yuxin) Wang (DPhil)

David Zollman (DPhil)

Dominic Erihsmann (DPhil)

Dorian Muntean (Part II)

Duncan Hay (DPhil)

Edward Batchelar (Part II, DPhil)

Edward Gibson (DPhil)

Ekaterina Spivakovsky (Part II)

Eleanor Bagg (Part II, DPhil)

Eleanor Thurtle (Part II)

Elisey Kobzev (Part II)

Ellen Gallimore (DPhil)

Emily Howe (Part II)

Eric Chan (Part II)

Felix Kullchen (DPhil)

Florence Hardy (Part II)

Gareth Elliott (Part II)

Gareth Langley (Part II, DPhil)

Hanna Tarhonskaya (DPhil)

Hannah Century (Part II)

Haran Arulanantham (DPhil)

Heather McNaughton (DPhil)

Helen Thorbjornsrud (Part II)

Henry Chan (Part II)

Hiba Islam (Part II)

Hwanho Choi (DPhil)

Hwei-Jen Lee (DPhil)

Inga Pfeffer (DPhil)

Ivanhoe Leung (DPhil)

Jack Davies (Part II)

Jacob Bush (DPhil)

James Ferguson (Part II)

James Holt-Martyn (DPhil)

Jasmin Mecinovic (DPhil)

Jerome Ma (Part II)

Joanna Bonnici (DPhil)

Jobina Hardy (Part II)

John Barlow (DPhil)

John Scotti (DPhil)

Jon Thirkettle (DPhil)

Jonathan Turnbull (Part II, DPhil)

Jose Ruben Castellanos (DPhil)

Joseph Bluck (Part II)

Joshua Smith (MSc)

Juergen Seibel (DPhil)

Kamilin Haji-Hamdan (Part II)

Karkheng Yeoh (DPhil)

Katherine England (DPhil)

Kenneth Robinson (DPhil)

Kerstin Lippl (DPhil)

Kirsten Merritt (DPhil)

Kristina Cook (DPhil)

Kristina Aertker (DPhil)

KuoFeng Hsu (DPhil)

Leanne Kelly (Part II, DPhil)

Leonard Lee (Part II)

Li Ching Hsueh (DPhil)

Lienard Benoit (DPhil)

Linh Doan (DPhil)

Louise Walport (DPhil)

Luc Henry (DPhil)

Lukas Lercher (DPhil)

Maame Eshun (Part II)

Madura Jayatunga (DPhil)

Malkit Sami (DPhil)

Marc Ramis Castelltort (DPhil)

Marcus Sims (Part II)

Marina Demetriades (DPhil)

Mark Sleeman (Part II, DPhil)

Marta Dazzi (Part II)

Martine Abboud (DPhil)

Matthew Caines (DPhil)

Matthew Robinson (DPhil)

Melissa Haddleton (Part II)

Ming Yang (DPhil)

Molly Went (Part II)

Monica Mantri (DPhil)

Morakot Kaewpet (DPhil)

Mridul Mukherji (DPhil)

Nadia Kershaw (Part II, DPhil)

Naomi Rippengale (Part II)

Natasha James (Part II)

Nathan Rose (DPhil)

Nick Westwood (DPhil)

Nicola Hindley (Part II)

Nicola Thomson (DPhil)

Nicolas Granatino (DPhil)

Nicholas Westwood (DPhil)

Nikita Loik (DPhil)

Oliver Coleman (DPhil)

Olivia Murray (Part II)

Owain Jones (Part II)

Paolo Spingardi (Part II)

Penny Wright (DPhil)

Rachael Bashford-Rogers (Part II)

Rachel Shamo-Schiller (DPhil)

Rasheduzzaman Chowdhury (DPhil)

Rebecca Hancock (Part II, DPhil)

Rebekka Huting (Part II)

Refaat Hamed (DPhil)

Richard Hopkinson (Part II, DPhil)

Richard Welford (Part II, DPhil)

Robert Leśniak (DPhil)

Robert Macsics (MSc)

Rok Sekirnik (Part II, DPhil)

Rupert Wilmouth (DPhil)

Md. Saiful Islam (DPhil)

Samuel Cahill (DPhil)

Samuel Digby (Part II)

Sarah Davies (Part II)

Sarah Lipscomb (DPhil)

Sarah Madden (Part II)

Sasha East (Part II)

Sasha Taromsari (Part II)

Siegfried Thun-Hohenstein (Part II)

Shifali Shishodia (DPhil)

Sophie Williams (Part II, MSc)

Suzana Markolovic (DPhil)

Thomas Cummings (Part II)

Thomas Gerken (DPhil)

Thomas Murray-Rust (DPhil)

Tom Brown Jr (Part II, DPhil)

Tony (Tongri) Liu (DPhil)

Tristan Smart (Part II, DPhil)

Vaishnavi Khullar (Part II)

Wei Shen Aik (DPhil)

Xander Chong (Part II)

Xian Deng (MSc)

YiJia Zhang (DPhil)

Zhong Xing Jiang (DPhil)